Historie

Palác Atlantic patří k nejvýraznějším architektonickým skvostům Karlových Varů. Stavba byla zahájena v roce 1912 podle  návrhu vídeňského architekta Fritze Mahlera a dům byl otevřen 1. května 1914. Stavebníkem byl Alois Klein, vážený karlovarský hoteliér a obchodník. Ve své době to byla jednoznačně po technické stránce  nejmodernější stavba ve městě. Na výzdobě domu se podíleli designéři ze světoznámé společnosti Wiener Werkstätte, která v budově otevřela svoji pobočku. Vídeňský  sochař Michael Powolny  vytvořil  sochy andílků, které dodnes zdobí průčelí budovy a jsou jejím symbolem. Stavba a její majitel měli pohnutý osud. Alois Klein musel v roce 1938 uprchnout před fašisty do ciziny a dům zabrala Velkoněmecká říše.

Po vyvlastnění státem v roce 1945 došlo k postupné devastaci paláce, která v roce 1962 kulminovala  zničením unikátní  onyxové fasády přízemí a mezaninu. Do roku 1989 dům využívaly karlovarské Interhotely. Až  po  vleklém vyřešení restitučních nároků a navrácení domu původním  vlastníkům se začalo na počátku nového milénia s jeho postupnými opravami. Atlantic je pro své výjimečné hodnoty zapsán do seznamu kulturních památek.

Současnost

Boutique Hotel Atlantic Palace nabízí svým klientům 21 stylových pokojů s jedinečným výhledem na Divadelní náměstí a Starou louku, Kostel sv. Máří Magdaleny, Morový sloup, Dřevěnou a Vřídelní kolonádu se samotným Vřídlem. Hotel také nabízí prvotřídní restaurant v posledním patře budovy, wellness centrum otevřené 12 hodin denně a také komplexní lázeňskou léčbu.

Hotel pochopitelně nabízí i všechny moderní technologie, které se díky precizní práci restaurátorů snoubí s elegancí starých časů. Např. Wi-Fi připojení k vysokorychlostnímu internetu v celém objektu hotelu je samozřejmostí.

Jednoduchost, elegance, styl, luxus - tato slova přesně charakterizují interiéry Boutique Hotel Atlantic Palace.

Po rozsáhlé a velmi citlivé rekonstrukci, se povedlo zachovat všechny původní prvky ve stylu Wiener Werstätte. Ve své tvorbě i myšlenkách se Wiener Werkstätte velmi inspirovaly hnutím Arts and Crafts, které v té době působilo v Anglii. Wiener Werkstätte však měly svůj jedinečný styl, který promítaly do svých výrobků – šperků, dekoračních látek, nábytku, keramiky i návrhů na oděvy. Jejich spojovacím prvkem a poznávacím znamením byla jejich jednoduchost v dekoraci i tvarech a jejich nevšední geometrické ztvárnění. Od hnutí Arts and Crafts se Wiener Werkstätte lišily také tím, že se zaměřovaly spíše na užší okruh zákazníků, jejich úmyslem nebylo produkovat řadové produkty, ale spíše jednotlivé kousky.

Hotelové pokoje jsou minimalisticky zařízeny světlým elegantním nábytkem s ladícím čalouněním, pracovním stolem a telefonem. Samozřejmostí jsou zde elektronické zámky, trezor či LCD televizor se satelitními kanály. Součástí pokoje je prostorná koupelna s WC, sprchou, fénem, kosmetickým zrcátkem, kvalitní kosmetikou, župany s pantoflemi a v některých pokojích i bidety.

Něco málo o Karlových Varech

Karlovy Vary se nachází v západních Čechách na soutoku řek Teplá a Ohře, 130 km západně od Prahy a jsou beze sporu tím nejznámějším a také největším lázeňským městem České republiky.

Město bylo založeno ve 14. století Karlem IV. Podle pověsti je nechal císař vystavět záhy po náhodném objevení termálních pramenů jeho loveckou družinou. Lázně se těšily přízni mnoha šlechtických rodů i bohatých měšťanů už v 16. století. Kvůli několika přírodním pohromám se z této doby zachovalo jen málo budov. Většina architektonických památek pochází z 18. a 19. století, kdy město zažívalo „období hojnosti“. 

Léčení v Karlových Varech

Karlovarská lázeňská léčba se postupně vyvíjí a zdokonaluje od založení Karlových Varů až dodnes. Pomáhá uzdravovat pacienty trpící především:

  • onemocněními zažívacího ústrojí
  • poruchami látkové výměny
  • diabetem, dnou
  • obezitou
  • paradontózou
  • chorobami pohybového ústrojí
  • nemocemi jater, slinivky, žlučníku a žlučových cest
  • stavy po onkologických nemocích
  • neurologickými onemocněními

Lázně a přírodní léčivé zdroje byly využívány pro své pozitivní zdravotní účinky od nepaměti. Karlovy Vary patří k městům, které významně přispěly k rozvoji a celosvětovému významu lázeňství.

Největší rozmach lázní na území Česka spadá do období od 18. do 20. století. Mnohá lázeňská místa získala zcela novou podobu, která je dnes pro české lázně tak typická. Byla postavena řada novoklasicistních, novorenesančních a secesních budov, především lázeňské domy a hotely. Do tohoto období také spadá stavba hotelu Atlantic Palace. Byly zakládány parky, kolem vřídel vznikaly kolonády, altány a pavilony, které přispívaly k celkově poklidné atmosféře lákající k odpočinku. Lázeňská místa se zároveň stala významnými centry společenského a kulturního života a získala pojmenování „salony Evropy“.

Do českých lázní se v době jejich největšího rozkvětu sjížděly významné osobnosti politického a kulturního života z celého světa. Již na počátku 18. století přispěla k rozvoji lázeňství v Čechách návštěva cara Petra Velikého v Karlových Varech. Oblíbeným se mezi smetánkou stal především západočeský lázeňský trojúhelník, který kromě Karlových Varů tvoří Františkovy a Mariánské lázně.

V lázních se scházel výkvět vládnoucí aristokracie, byla zde vedena politická a obchodní jednání, pořádaly se plesy, koncerty a divadelní vystoupení. K nejvýznamnějším hostům českých lázní patřil např. německý básník a dramatik J. W. Goethe, který se v Karlových Varech i zamiloval a město navštívil více než desetkrát, hudební skladatelé L. van Beethoven , W. A. Mozart nebo italský houslový virtuóz N. Paganini.